středa 31. července 2019

POST

Naše domácnost prošla velkou změnou. 
Ano, osazenstvo je pořád stejné. Ne, tu skříň Bohyně stále nemá. Byl to proces, je to proces, ale kdyby se v naší domácnosti dnes provedl zelený audit, prošli bychom na jedničku a na schránku si pyšně vylepili samolepku s třemi hvězdičkami a podobiznou Grety
Hrdě jsem přijala roli oblastního a rodinného blázna, který okolí nenápadně vnucuje látkové sáčky na potraviny, nakupuje předražené lentilky bez obalu a vytrhává dětem z úst plastová brčka s větou: "Přece nechcete zabít velrybu". 
Smějou se mi, ale respektují to. 
Začínám být nakažlivá! 
Využívám toho momentu a přitvrzuju.
Řízeně "doděláváme" zbytky kosmetických přípravků v plastu. Po vaně se nenápadně začínají klouzat opatlaná tuhá mýdla s šampóny. Čisticí prostředky nahradila jedlá soda, ocet, kyselina citronová. Oprášila jsme starý Sodastream. Maso a uzeniny kupuju v řeznictví. Ovoce a zeleninu na trhu. Třídím, co se dá. Víc peču. Šetřim vodou. Sušim pečivo - dostávám vajíčka. Schraňuju papírové sáčky od mouky. 
Přemýšlím, třídím, redukuju, recykluju, neplýtvám, nevymlouvám se, neprudim, jdu příkladem.
Žiju to, čemu jsem se smála u své babičky.
Vlastně se vracím pár desítek let zpět a prdim na argumenty typu, že to nemá cenu.
Někdy se držet krok s pokrokem prostě nevyplácí.
Pro někoho novinka, pro jiné samozřejmost.
Ne není to drahé, co ušetřím na čisticích prostředcích, vrazím do kosmetiky (a lentilek). A ne, není to časově náročné,  víte kolik času ušetříte, když nemusíte každý den chodit s košem? Jo, najet si určitý systém bylo trošku logisticky náročné. Chvíli to trvá než vám přecvakne a začnete myslet komplexně. Zase jsem si vzpomněla na učitele angličtiny, jak  říkával: "Anglicky se naučíš, až začneš anglicky myslet". 
S tímhle životním postojem je to podobné.

Tuhle módu já beru!A s touhle taškou chodím nakupovat:

ByLucky PHOTO

16 komentářů:

 1. To je skvělé... žiju taky tak. Jen jsem se chtěla zeptat na co používáte ty sáčky od mouky? Mám nedobrý pocit ze zbytků mouky - kvůli potravinovým molům a tak je mám pouze v kotelně na podpal..

  OdpovědětSmazat
 2. Zdravím :).... je nás víc a taky sklízím posměch. Nic si z toho nedělám a jdu dál.... Hezké léto. Eva

  OdpovědětSmazat
 3. Dobrý den,
  taky to tak mám, včetně žížalího kompostéru na balkoně:), jen s Gretou mám trochu problém. Jít příkladem je to hlavní. https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/protestuje-proti-zmenam-klimatu-sama-ale-spotrebovava-plasty_517038.html

  Hezké léto, Tereza

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K osobnímu kompostéru jsem zatím nedospěla, pořád mám velké rezervy - jako Gréta.
   Mávám! L♥

   Smazat
 4. Luci, tak to jsi můj člověk. Ony ty babičky velmi dobře hospodařily. Také se hodně snažím a je mi absolutně jedno, jestli jsem v tomhle za "blázna". Opak je pravdou.

  OdpovědětSmazat
 5. Výborný článek, krásně napsáno. Zdravím do Písku Alena P.

  OdpovědětSmazat
 6. Můžu se zeptat, na co jsou dobrý papírový pytlíky od mouky? Moje babička je taky schraňovala, ale nevím na co:D Jinak doma se taky snažíme, jen ty pytlíky fakt nevím, co s nima, ale já mouku moc nepoužívám, tak je ani nemám.) Jo a co můžu fakt doporučit je tuhý šampon Alverde z DMka, je v papírový krabičce, takže další plus a oba dva jsou super.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky jich moc nemáme:(, ale používáme je na kočičí bobky - když teď nemáme ty plastové...

   Smazat
 7. Látkové pytlíky používám na pečivo, chodím s nimi do pekárny, už mne znají. Jen při posledním nákupu v bezobalovém obchodu mne zaujala paní, která chtěla navážit kde co a na všechno měla vzorně připravený igelitový sáček. Navíc ještě prohlásila, že si pro ně musela napřed zajít do vedlejšího supermarketu. Tak já nevím... :-)

  OdpovědětSmazat
 8. Luci, paráda! Já taky tak♥ Princezny u nás chodí i do kostela, čelenky jsou eňonůňo♥♥♥ Díky za tebe:-)

  OdpovědětSmazat